Skip to main content

Intervju sa Joumanom Ibrahim: Dizajn kao pokretač promjene

Predavanje: Dizajn kao pokretač promjene

24.04.2023.

VACD

 

Joumana je libanska dizajnerica koja živi u Dubaiju. Magistrirala je na Fakultetu za komunikacije u Londonu (LCC) nakon što je diplomirala grafički dizajn sa sporednim usmjerenjem iz likovne umjetnosti na Američkom univerzitetu u Libanonu (LAU). 

Posljednjih nekoliko godina predaje studentima na svim nivoima na Američkom univerzitetu u Libanonu, od osnovnih do posdiplomskih predmeta. Prije nastave, Joumana je bila viši umjetnički direktor u Leo Burnett u Bejrutu, gdje je osvojila nekoliko regionalnih i međunarodnih nagrada.

U okviru akademskog rada, Joumana je organizovala radionice u Libanonu i inostranstvu o vizualizaciji podataka, grafičkom dizajnu i oglašavanju za učesnike različitih profesionalnih profila.

Trenutno je na postdiplomskom studiju iz likovnih umjetnosti na Fakultetu umjetnosti i dizajna u Savannah. Fokus njenog postdiplomskog studija je na produbljavanju istraživanja grafičkih narodnih govora u postkonfliktnim gradovima što će unaprijediti njene vještine pisanja dok uživa u svakom trenutku procesa dizajniranja.

 

 

Umjetnička galerija: Vi ste grafički dizajner, ali ste i edukator. Možete li nam reći nešto o svojoj praksi; šta mislite da je današnja misija grafičkog dizajna?

Joumana Ibrahim: Misija je voma lična perspektiva. Mislim da ne postoji jedna opća misija koja se može primijeniti na sviju. Još od studentskih dana, moja misija je da podučavam dizajn. I ista je dvadeset godina kasnije; ali su se malo promijenili ciljevi u okviru te misije. U početku sam bila više usmjerena na estetske rezultate projekata mojih studenata, a sada im pomažem da se fokusiraju na metode istraživanja i osmišljavanje koncepta.  

 

Umjetnička galerija: Šta je primarno u vašem radu: slika ili tipografija, ili je u pitanju kombinacija ove dvije stvari? Recite nam više o svom pristupu grafičkom dizajnu.

JI: Definitivno je kombinacija obje stvari. Iako sam prvenstveno bila više zainteresirana za vizuale, posebno fotografiju, naučila sam cijeniti i uživati u eksperimentisanju sa različitim vrstama. Trenutno, uživam u projektima u kojima kombinujem analogne i digitalne tehnologije ali i da se vraćam osnovama grafičkog dizajna i našim početnim godinama kada smo morali raditi na analogni način.

Umjetnička galerija: Ko su vam bili uzori?

JI: Moji profesori. Do današnjeg dana, imam ogromno poštovanje prema profesorima dizajna, posebno prema mojim ženskim kolegama i profesoricama koje se pokušavaju boriti protiv statusa quo u nastavi, projektima i radovima. Naučili su me da vjerujem da dizajn može biti pokretač promjene.

 

Umjetnička galerija: Šta mislite o korištenju umjetne inteligencije u dizajnu? Da li je to napredak? Može li se opravdati?

JI: To je škakljivo pitanje koje mi je postavio jedan student IUS-a nakon predavanja. Smatram da dizajneri moraju savladati nove alate i tehnologije. Umjetna inteligencija je jedan od tih novih alata. Međutim, dizajneri moraju naučiti da rade sa umjetnom inteligencijom a ne da ona radi za njih. Umjetna inteligencija ne smije zamijeniti ljudske vještine nego ih dopuniti.

Umjetnička galerija: Održali ste predavanje na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu za studente vizualnih umjetnosti i dizajna vizualnih komunikacija; šta biste im savjetovali?

JI: Ne dizajniramo uvijek ono što želimo. Zarađujemo dizajnirajući za druge a to nekada frustrira. Ali, studentima želim reći da nastave raditi na svojim vještinama i da uvijek iniciraju lične projekte koji ih ispunjavaju. Ti projekti ne moraju biti vezani za dizajn ali se mogu ticati drugih tema kao što su fotografija, istraživanje, pisanje...Što je najvažnije, dizajneri trebaju uvijek učiti i pomicati svoje granice. Nikada se ne trebaju previše opustiti u onome što rade i uvijek trebaju isprobavati nove stvari.

Share